Bosna i Hercegovina - Lihtenštajn 2:1

Ema Burgić Bucko - Kathinka Von Deichmann 6:3, 6:1

Dea Herdželaš - Stephanie Vogt 7:5, 2:6, 6:4

E. Burgić Bucko / Anita Husarić - S. Vogt / K. Von Deichmann 6:7(11), 4:6.

Odličan početak bh. reprezentacije na takmičenju druge skupine Evroafričke zone Fedkupa, koje se održava u Kairu (Egipat), a igra se na zemljanoj podlozi. Naše reprezentativke su se našle u grupi B sa predstavnicama zemlje domaćina, Austrije i Lihtenštajna. Prvu pobjedu su upisale protiv selekcije Lihtenštajna, tj. slavile su u oba singla. Prvo je Ema Burgić Bucko, povratnica u reprezentaciju, savladala Kathinku Von Deichmann, 21-godišnjakinju koja je trenutno 342. igračica svijeta, a bila je i 309. Ema je slavila sa 2:0, tj. sa 6:3, 6:1 po setovima i to za 73 minuta. Bila je to lijepa najava drugog meča u kome je najbolja bh. teniserka Dea Herdželaš nadigrala Stephanie Vogt, 26-godišnjakinju čiji je rekordni ranking 137. pozicija, a trenutno je 208. Sarajka je slavila u tri seta, sa 7:5, 2:6, 6:4, nakon 114 minuta igre. Uvodni set je Bosanka imala riješen i ranije jer je vodila sa 5:3, pa se protivnica vratila na 5:5, ali su zatim naredna dva gema pripala našoj reprezentativki za 7:5. U drugom setu je dominirala iskusnija protivnica (2:6), pa je taj momentum zadržala i na početku trećeg seta (0:2). Međutim, Herdželaš ne posustaje (2:2 i 3:3), a zatim je napravila odlučujuću prednost (5:3) za konačni trijumf (6:4).

Ovaj rezultat bh. teniserki je i malo iznenađenje kada se zna da su i Dea i Ema dosta lošije rangirane od svojih protivnica. Tako je 19-godišnja Herdželaš trenutno 337. na WTA ljestvici, a rekord joj je 329. pozicija, dok Burgić Bucko nikada nije bila bolja od 505. pozicije, a trenutno je 657.

U meču dublova je tim E. Burgić Bucko / Anita Husarić poražen od iskusnijeg para S. Vogt / K. Von Deichmann, sa 6:7(11), 4:6.

U 2. kolu BiH igra protiv Egipćanki, koje predvodi Sandra Samir, 18-godišnjakinja čiji je najbolji ranking 423. pozicija. Sa njom u timu su i Dona Abo Habaga, Lamis Alhussein Abdel Aziz i Laila Elnimr. U našoj selekciji je još i Nefisa Berberović, najbolja bh. juniorka.

Inače, danas je pobjedu u našoj skupini upisala i selekcija Austrije, koja je sa 3:0 nadigrala domaći tim.