Velika Britanija (London, 13,2 miliona funti, trava) – 1. kolo: Damir Džumhur – Denis Kudla (USA) 7:6(5), 7:5, 2:6, 1:6, 6:3.

Novi sjajan rezultat najboljeg bh. tenisera Damira Džumhura, koji ove, a nadamo se i naredne sedmice, igra u Londonu, na trećem ovosezonskom turniru iz serije grand slam (Wimbledon, 13,2 miliona funti, trava). U svom drugom nastupu u glavnom dijelu ovog turnira (lani je debitirao i to porazom od Davida Ferrera, sa 1:6, 3:6, 3:6) savladao je vršnjaka iz SAD Denisa Kudlu, trenutno 66. igrača svijeta, a najbolji ranking mu je 53. pozicija. Bio je to duel u pet setova, u kome su prva dva bila vrlo tijesna i oba su otišla na konto 24-godišnjeg Bosanca, pa se Amerikanac vratio u naredna dva izgubivši ukupno tri gema, tj. tačno onoliko koliko je i osvojio u odlučujućem setu - 7:6(5), 7:5, 2:6, 1:6, 6:3.

Prvi set je bolje otvorio Kudla, bio sigurniji na svoj servis i to napokon krunisao breakom u 6. gemu za vodstvo od 2:4. Međutim, Džumhur odmah uzvraća i svoju prvu i jedinu break priliku u tom setu pretvara u poen. Odluka pada u 13. igri, u kojoj Amerikanac ponovo prvi ima osjetniju prednost – od 2:0 dolazi do 2:5, ali i zatim gubi narednih pet poena  i to je 7:5 za Džumhura, nakon 47 minuta igre. Drugi set ima sličan tok, Kudla vodi 0:2 i 1:3, Sarajlija se vraća na 3:3, a u 12. gemu koristi drugu break loptu i slavi sa 7:5, za sigurnih 2:0 u setovima nakon ukupno 90 minuta igre.

U trećem setu Kudla napokon ne ispušta rano stečenu prednost od čak 1:4, mada Džumhur uspijeva vratiti jedan break, ali samo na trenutak (2:4), jer oba naredna gema idu na stranu protivnika. Četvrti set Bosanac otvara uspješnim gem-servisom, a zatim gubi svih šest narednih gemova, tako da se nakon  152 minuta igre ulazi u peti, odlučujući set.

A taj set ima unekoliko drugačiji tok – prvu prednost stiče bh. teniser, jer odmah oduzima servis Amerikancu, ali taj break ne uspijeva potvrditi. Ipak, kada u 5. gemu napravi novi break, tu prednost zadržava (4:2), odolijeva pritisku protivnika u 8. gemu (nakon 40:0, spašava jednu break priliku protivnika) i do kraja meča osvaja svih šest poena u nizu za 6:3 i to nakon ukupno tri sata i šest minuta igre.

Statistika kaže da je Džumhur bio bolji u fazi servisa (ukupno 91 poen, naspram protivnikovih 89), a da je i manje griješio (36 neforsiranih naspram Amerikančevih 51). Inače, Kudla je imao 11 as servisa te isto toliko duplih, a Džumhur četiri asa, ali samo pet duplih. Na kraju je Džumhur bio uspješniji u igri na mreži, gdje je osvojio 30 poena u 49 pokušaja, a Kudla 26 od 52 izlaska.

U 2. kolu Džumhur će igrati protiv godinu starijeg Francuza Pierre-Huguesa Herberta, koji je na startu iznenadio 21. nositelja Philippa Kohlschreibera, 32-godišnjeg Nijemca, koji je 2012. ovdje igrao četvrtfinale. Herbert je odličan dubl igrač (3. je na ATP ljestvici), ali je sve bolji i u singlu, gdje mu je rekord 79. pozicija iz juna ove godine. Oni imaju jedan međusobni sraz i to iz ljeta 2014. kada su se sreli na challengeru u Braunschweigu (zemlja), a slavio je Bosanac u dva seta.

Inače, u kvalifikacijama za ovaj turnir nastupila su još dva bh. tenisera, ali sa polovičnim uspjehom. Aldin Šetkić je prvo savladao Maxima Gonzaleza, 32-godišnjeg Argentinca, sa 6:2, 6:3, a u 2. kolu propustio protiv Luke Sevillea, 22-godišnjeg Australca, vodstvo od 5:4 u trećem setu na svoj servis, pa je na kraju bilo 4:6, 6:3, 6:8. Mirza Bašić nikako da uhvati pravu formu, o čemu svjedoči i poraz u 1. kolu kvalifikacija od 22-godišnjeg Francuza Gregoirea Barrerea, 192. igrača svijeta, sa 3:6, 4:6.