Pariz (16 miliona eura, zemlja) – Kvalifikacije – 1. kolo: (18) Mirza Bašić – Norbert Gombos (SVK) 6:3, 6:7(4), 8:6; Aldin Šetkić – Alexandre Sidorenko (FRA) 6:1, 4:6, 2:6.

Početak kvalifikacija za drugi ovosezonski grand slam turnir – Roland Garros u Parizu (16 miliona eura, zemlja) – donio je polovičan uspjeh bh. tenisera. I dok je Aldin Šetkić juče, u svom debiju na ovom turniru, naletio na raspoloženog domaćeg predstavnika Alexandrea Sidorenka i izgubio sa 6:1, 4:6, 2:6, svim bosanskim ljubiteljima tenisa danas je osmijeh na lice vratio Mirza Bašić, koji je napokon, iz trećeg pokušaja, upisao pobjedu u glavnom gradu Francuske.

A za tu pobjedu, protiv  Norberta Gombosa, 25-godišnjaka iz Slovačke, koji je trenutno 200, a već je bio i 103. igrač svijeta, morao se Bašić, koji je 18. nositelj ovog kvalifikacionog turnira, dobro pomučiti, mada je sve vrijeme imao inicijativu. Uostalom i podatak da je iskoristio tek šestu meč-loptu dovoljno govori o tome da je bio bolji u ovom duelu i da je na kraju zasluženo slavio, sa 6:3, 6:7(4), 8:6 i to nakon dva sata i 15 minuta igre.

Prvi set je ovaj 24-godišnji Sarajlija brzo riješio u svoju korist, a za to su mu bile dovoljne dvije break-prilike u osmom gemu, kada je poveo sa 5:3, što je nakon ukupno 23 minuta igre pretvorio u 6:3. Do svojih prvih break-prilika Gombos dolazi tek u šestom gemu drugog seta, propušta dvije prve i to vezane, pa koristi treću za vodstvo od 2:4. Bašić mu odmah uzvraća istom mjerom, tj. koristi treću break- priliku za 3:4, te ubrzo poravnava (4:4). Bh. teniser se malo muči na svoj servis u 12. gemu, kada ispušta 40:0, ali to ubrzo popravlja i odvodi set u tiebreak. Međutim, nakon što prvih pet poena ide na konto servera, Bašić gubi oba svoja i dolazi u tešku situaciju (2:5). Mada jedan minibreak vraća, Slovak dolazi do set-lopti (6:3) i Bašić do kraja seta osvaja još samo jedan poen za konačnih 4:7.

Odlučujući set je, poput prvog, bio miran, bez break-prilika, do osmog gema, kada Bašić ponovo pravi break i vodi sa 5:3. Ipak, Gombos se ne predaje i uskoro imamo 5:5. Mirza osvaja svoj naredni servis-gem i zatim stiže do tri vezane meč-lopte sa servis protivnika, ali ih nažalost ne koristi. U 13. gemu spašava jednu break-loptu, te u 14. gem ulazi sa prednošću i nove dvije vezane meč-lopte (15:40), ali koristi tek treću, tj. šestu u meču za konačni trijumf od 8:6.

Statistika pokazuje da je Slovak bio sigurniji na prvom servisu, jer je osvojio 60 naspram Bašićevih 48 poena, ali je zaostajao već na drugom servisu (18 prema 25). Ipak, presudila je bolja Mirzina igra na reternu (osvojio čak 48 poena, a protivnik 33). Bašić je imao 15 break-prilika, a iskoristio četiri, dok je Gombos imao dva break iz pet pokušaja. Bh. teniser je imao više asova (7/5), neuporedivo manje duplih (1/10), više vinera (7:5), manje neforsiranih grešaka (1/10) i na kraju 121 poen na svom kontu, a protivnik 111.

Šetkić je uvodni set dobio za 24 minuta i to nakon što je poveo 5:0, te do kraja izgubio jedan gem. U drugom setu se takođe dobro držao, vratio se nakon 1:3, imao loptu na svoj servis za 4:4, pa se breakom vratio na 4:5, ali je onda ponovo izgubio svoj servis, a time i set. U odlučujućem setu Sidorenko nije ponovio grešku iz drugog, kada je ispustio vodstvo od 1:3. Sada je otišao na 1:4 i Sarajliji prepustio još samo jedan gem do kraja meča (2:6). Ipak, koliko je Šetkić bio blizu nekom boljem rezultatu govori i podatak da je meč okončao sa više osvojenih poena od protivnika (76 naspram 73)...

U 2. kolu će Bašić imati takođe teškog protivnika, a riječ je o 22-godišnjem Aslanu Karatsevu, koji nastupa pod ruskom zastavom, te je trenutno 276. na ATP ljestvici, a najbolji ranking mu je 153. pozicija. Jedini međusobni duel imali su lani i to na tvrdoj podlozi, a slavio je Bašić.